Tansiyon Ölçümü ve Takibi

tansiyon ölçümü ve takibi

Hizmet Açıklaması:

Tansiyon ölçümü ve takibi hastaların sabah akşam, bazen daha sık aralıklarla tansiyonun ölçümleri  ve takipleri gerekir. Tansiyonun değerleri belirli saatlerde ölçülüp takip fişlerine işlenir.

Tansiyon Nedir  ?

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Kalp kası kasıldığında atardamarlara kan pompalanır. Bu esnada ölçülen basınç sistolik basınçtır. Kalp kası gevşediğinde ise kan damarda durulur; bu esnada ölçülen basınç diastolik basınçtır. Ölçümde sistolik (büyük) ve diyastolik (küçük) kan basınçlarına bakılır.

Kişiden kişiye göre değerler değişebilir. Ortalama olarak büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması normal kabul edilir. Gençlerde ve çocuklarda tansiyonun düşük değerleri normal kabul edilebilir.

Tansiyon Ölçümü ve Takibi Çeşitleri Nedir ?

Tansiyon ölçümü ve takibi hakkında tüm detayları aşağıda sırasıyla açıkladık. Aklınıza takılan soruların cevabı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hipotansiyon nedir ?

Hipotansiyon çok belirgin olmadıkça hastada belirti vermez ve sakıncalı değildir. Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinde azalmaya neden olduğu için olumlu kabul edilir. Ani şekilde düşmesi baş dönmesi, halsizlik ve baygınlığa neden olabilir.

Hipertansiyon nedir ?

Tansiyon değerlerin 140/90 mmHg'nin üzerinde olması hipertansiyon olarak adlandırılır. Bebeklik döneminden itibaren her yaşta görülebilir.

Hipertansiyon nedenleri nelerdir ?

  • Aşırı tuz tüketimi
  • Stres
  • Obezite
  • Kalp damar hastalıkları
  • Böbrek hastalıkları
  • Genetik faktörler
  • Tiroid hastalıkları
  • Böbrek üstü bezinin hastalıkları
  • Şeker hastalığı

Yukarıda sayılan nedenler, hipertansiyonun en yaygın nedenleridir ancak hipertansiyon hastalarının pek çoğunda neden bulunamaz. Bunlara esansiyel hipertansiyon denir.

Tansiyon Ölçümü ve Takibi Neden Önemlidir ?

Yaşam adına oldukça önemli bir değeri ifade eden tansiyonun, kanın damar çeperlerine yaptığı basınç olarak ifade edilebilir. “Yüksek tansiyon” dediğimiz kan basıncının çok yüksek olması durumunda, hayat kalitesini düşüren sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Normal değerler içerisinde olduğunda yaşamın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. Bunun tam tersi olarak normal değerlerin dışında olan tansiyonun vücuda zararları kaçınılmazdır.

Tansiyonun ölçümü ve takibi, Yükselmesi halinde kişi vücudunda bazı değişiklikler hissetmeye başlar. Baş dönmesi, kalp ağrıları, kulak çınlaması, nefes darlığı ve bulanık görme bu değişikliklerden bazılarıdır.

Tansiyon Ölçümü ve Takibi Amacı

Tansiyon ölçümü, Değerlerin tedavi edilmesi için öncelikle doğru tanının konması gereklidir. Doğru tanıyı koymak ise düzenli ve doğru şartlarda yapılan ölçümler ile mümkündür.Tansiyonun ölçüm değerleri önce büyük sonra küçük şeklinde ifade edilir.

Sağlık kabinimizde tansiyonunuzu ölçtürebilir ve düzenli takip ettirebilirsiniz.

Keçiören Halk Sağlık Kabini İnstagram

Keçiören Halk Sağlık Kabini

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.