Şeker Ölçümü ve Takibi

seker-olcumu-ve-takibi

Hizmet Açıklaması:

Şeker ölçümü ve takibi(Diyabet ölçümü ve takibi), Şeker hastalığı ağır organ hasarlarına ve erken ölümlere neden olabilir. Tüm bu kötü sonuçlardan korunmak için düzenli şekerin ölçümü ve takibi önemlidir. İhtiyacınız olan şeker ölçüm ve takiplerini gerek Sağlık Kabinimize gelerek gerekse sizin evinize gelerek sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

ŞEKER(DİYABET) NEDİR ?

Halk arasında genel olarak şeker hastalığı olarak tabir edilen Diyabet(Diabetes Mellitus), genel olarak kanda glukoz(şeker) seviyesinin normalin üzerine çıkması, buna bağlı olarak normalde şekeri içermemesi gereken idrarda şekere rastlanmasıdır. Farklı türevleri bulunan diyabet hastalığı, ülkemizde ve dünyada en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alır. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun sağlamış olduğu istatistiki verilere göre her 11 yetişkinden biri diyabet hastalığına sahip olmakla birlikte her 6 saniyede 1 birey diyabet kaynaklı sorunlar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

ŞEKER ÖLÇÜMÜ VE TAKİBİ ÇEŞİTLERİ NEDİR?

Şeker ölçümü ve takibi hakkında tüm detayları aşağıda sırasıyla açıkladık. Aklınıza takılan soruların cevabı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diyabet hastalığının türleri şu şekilde sıralanır:

Tip 1 Diyabet (İnsüline bağımlı diyabet): Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan, pankreasta insülin üretiminin yetersiz olması veya hiç olmaması kaynaklı ve dışarıdan insülin alımının zorunlu olduğu diyabet hastalığı türüdür.
Tip 2 Diyabet: Hücrelerin kan şekerini düzenleyen insülin hormonuna karşı duyarsızlaşması sonucunda görülen diyabet hastalığı türüdür.
Latent Autoimmune Diabetes in Adults (LADA): İleri yaşlarda görülen, otoimmün (bağışıklık sistemindeki çalışma bozukluğu sebebiyle vücudun kendi kendine zarar vermesi) kaynaklı Tip 1 diyabet benzeri insüline bağımlı diyabet hastalığı türüdür.
Maturity Onset Diabetes (MODY): Erken yaşta görülen Tip 2 diyabet benzeri diyabet hastalığı türüdür.
Gestasyonel Diyabet: Gebelik sırasında gelişen diyabet hastalığı türüdür.

Düzenli şeker ölçümü ve takibi önemlidir.Yukarıda belirtilen diyabet türleri haricinde halk arasında gizli şekerin hastalığı olarak adlandırılan pre-diyabet dönemi, Tip 2 diyabet oluşumunun öncesinde kan şekerinin diyabet tanısı koymak için yeterli yükseklikte seyretmeden hafif bir yükseklik eğiliminde olduğu, doğru tedavi ve diyet ile birlikte diyabet oluşumunun önüne geçilebildiği veya yavaşlatılabildiği döneme verilen addır. Diyabet hastalığının en çok görülen iki çeşidi Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabettir.

ŞEKER ÖLÇÜMÜ VE TAKİBİ NEDEN ÖNEMLİDİR

Diyabet Dünya’da en sık görülen kronik hastalıktır. Ağır organ hasarlarına ve erken ölümlere neden olabilir.
Tüm bu kötü sonuçlardan korunmak için düzenli şeker ölçümü ve takibi önemlidir.

Hasta yediği besinlerden kana geçen şekeri (glukozu) kullanamadığı için kan şekeri yükselir (hiperglisemi). Kan şekerinin 70 mg/dl altında olması ise tıpta düşük kan şekeri (hipoglisemi) olarak adlandırılır.

Diyabet (Diabetes Mellitus), vücutta pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun yetersiz olması veya etkili bir şekilde kullanılamaması nedeniyle gelişen ve ömür boyu süren metabolizma bozukluğudur.

Keçiören Halk Sağlık Kabini İnstagram

Keçiören Halk Sağlık Kabini

 

 

Yayın Tarihi:

22 Eylül 2019

Paylaşan:

Themeforest

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.