Kadın Doğum ve Muayene Takibi(USG)

Kadın Doğum ve Muayene Takibi usg

Hizmet Açıklaması:

Kadın Doğum ve Muayene Takibi(USG) Alanında Uzman Radyoloji doktorumuz tarafından izlenen gebelik başlangıcı ve sonuna kadar takibi, bebeğin cinsiyeti ve sağlık durumu hakkında bilgilendirilmesidir.

Gebelik ve doğum

  • Normal gebeliğin izlemi (usg)
  • Riskli gebeliklerin izlemi
  • Tekrarlayan düşükler
  • Gebelikte tarama testleri
  • Dış (ektopik) gebelik
  • Doğum ve sezaryen

Genel Jinekoloji Hizmetleri

Kadın Doğum Hastalıklarına neden olan enfeksiyonlar başta olmak üzere, kasık ağrısı, adet düzensizliği, jinekolojik kanserlerin erken teşhisi için ultrasonografi incelemeleri yapılmaktadır.PAP-smear testi, kolposkopi ve rutin jinekoloji muayeneleri grubumuz bünyesinde yapılıyor.

Kadın Doğum ve Yüksek Riskli Hamilelik Takip Hizmetleri

Kadınların hayatındaki en önemli ve hassas dönemlerden biri de kadın doğum(hamilelik) sürecidir.Hamileliğin başladığı haftadan itibaren, doğuma kadar tüm anne adaylarının takipleri standart olarak ultrason cihazları ile yapılıyor.Tanıya yönelik yapılan rutin testler arasında ikili test, fetal ense kalınlığı ölçümü, üçlü test, şeker tarama testi, servikal uzunluk ölçümü, fetal monitörizasyon gibi incelemeler bulunmaktadır.

Hamileliğin gelişimine göre normal, sezaryen veya epidural anestezi ile doğum seçenekleri de başarıyla gerçekleştiriliyor.

Kadın Doğum ve Hastalıkları

Kadın Doğum ve Hastalıkları ile ilgili genel tanı ve tedavi hizmetlerinden başlayarak, menopoz ve osteoporozdan, doğum kontrol yönetimlerine, riskli ve normal gebeliklerin takibine, jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisi hizmeti veriliyor.Takip sürecinin ardından, doğumunu gerçekleştirdiğimiz tüm bebeklerimize de en az annelerimiz kadar iyi bakmayı hizmetlerimizin bir parçası olarak görüyoruz.

Hastanelerimizde, bebeklerimizin ihtiyaç duyduğu bakımı, uzmanlığının yanı sıra şefkat duygusuyla sunan hemşire ve doktor kadrosuyla hizmet verilmektedir.

Menopoz ve Osteoporoz Takipleri

Menopoz, bilimsel yaklaşımın ve hassasiyetle de üzerinde durulması gereken, kadınların yaşamındaki özel dönemlerden biridir. Hastaların menopoz dönemini sağlıklı ve rahat geçirebilmeleri için gerekli tedaviler gerçekleştirilmektedir. Menopoza bağlı gelişen osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının önlenmesi, hastalar üzerindeki yıkımlarının en aza indirilmesi konusunda da yakın işbirliği içinde tedavileri planlanıyor.

Jinekolojik Onkoloji Takipleri

Jinekolojik kanserler, üreme sistemine ait yüksek risk oluşturan kötü huylu oluşumlar detaylı şekilde inceleniyor ve hem cerrahi hem de medikal tedaviler hakkında bilgi veriliyor.

Detaylı Ultrason(USG) İncelemesi

Sağlıklı bir gebelik izleminin en önemli aşamalarından birisi de gelişmekte olan bebeğin tüm organ ve oluşumlarının detaylı bir şekilde incelendiği ikinci düzey ultrason incelemesidir. Bu incelemeye, ikinci trimester ultrasonografi taraması, ayrıntılı fetal inceleme, detaylı fetal anatomik inceleme gibi değişik isimler verilmektedir. Detaylı ultrasonografi 18-24. haftalar arasında yapılabilir. Bu dönemde bebek ve organları yeterince büyümüştür ve daha iyi görüntü elde etmek için bebeğin çevresindeki su miktarı boldur. Bu dönemde yapılmasının bir başka nedeni de olası bir anomali saptanması durumunda gebeliğin sonlandırılması açısından çok geç kalınmış olmamasıdır.İyi cihazlar ve en tecrübeli uzmanların varlığında bile doğumsal kusurların ancak %70-80’i fark edilebilir.

Detaylı Ultrason(USG) nasıl yapılır ?

Detaylı ultrasonografide(USG); rahim yapısı, plasenta(bebek eşi) ve bebek sistematik bir şekilde gözden geçirilir. Anne adayı sırtüstü yatar pozisyonda karından bakılarak inceleme yapılır. İşlem yaklaşık 15-20 dakika kadar sürer. Bebeğin genel değerlendirilmesi ve rutin ölçümlerin ardından sırasıyla kafa, boyun, göğüs kafesi, kalp, karın, genital bölge ve kol ve bacaklar ve omurga detaylı olarak incelenir.

 

Keçiören Halk Sağlık Kabini İnstagram

Keçiören Halk Sağlık Kabini

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.