Erkek Sünneti Yapılışı

Erkek Sünneti Yapılışı

Hizmet Açıklaması:

Erkek sünneti, Alanında Uzman Üroloji Doktoru tarafından yapılan tedavi yöntemidir.Doğal olarak bayıltma yapılmadan bölgeye lokal anestezi uygulanarak ağrısız tedavi yapılmaktadır.

Erkek Sünneti Nedir?

Sünnet; Penisin uç kısmını örten derinin (prepusyum) cerrahi bir işlemle çıkarılmasıdır. Dünyada en çok yapılan cerrahi operasyondur.Tam olarak nerede ve ne zaman ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, tarihçesi yazılı tarih öncesine kadar uzanmaktadır. Kültürümüzde dinsel bir uygulama olarak bilinse de sünnet günümüzde tıbbi yararından dolayı da yapılmaktadır. Hatta Batı toplumlarında dahi birçok kişi, dini inançlarında sünnetin yeri olmamasına karşın çocuklarını sünnet ettirmektedir. Sünnetin tıbbi açıdan birçok yararı olduğu araştırmalarla gösterilmiştir. Penis ucu temizliğinin sağlamanın yanında, sünnetli erkeklerde penis başı kanseri ve eşlerinde rahim ağzı kanseri daha az görülmektedir.

ERKEK SÜNNETİ

HANGİ YAŞLARDA YAPILMALI?

Sünnet işlemi 0-2 yaş arası ya da 6 yaş sonrası yapılmalıdır. Yenidoğan döneminde penis damar ve sinir ağı ve yenidoğanın ağrı algısının tam olarak gelişmediğinden, lokal anestezi ile sünnet işlemi rahatlıkla uygulanabilir. Çocuğun 2–6 yaş arası, özellikle de 4–5 yaş arası ise sünnet için tercih edilmemesi gereken yaşlardır. Bu yaşlarda yapılacak bir sünnet, çocukta psikolojik açıdan olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle çocukların bu yaşlarda sünnet edilmesi önerilmemektedir. Sonuç olarak; sünnetin ya ilk 30 günde(yenidoğan) ya 2 yaş öncesi bir dönemde ya da 6 yaşından sonra yapılmasını tavsiye ediyoruz.

ERKEK SÜNNETİ

Kimler ve Nerede Yapılmalı?

Sünnet işlemi, tercihen çocuk cerrahi uzmanları ve çocuk üroloji uzmanlarına yaptırılmalıdır.Sünnet işleminin uygun olmayan koşullarda ve ehliyetsiz kişilere yaptırılması, çocuğun geleceğini karartabilecek hataların doğmasına neden olabilir. Hatalı sünnet, peniste kalıcı hasarlara ve cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olmaktadır! Kanama, enfeksiyon, penis başı yaralanması, işeme deliği darlıkları, yetersiz sünnet, penis kaybı, his kaybı ve ereksiyon sorunları hatalı sünnetin olumsuz sonuçlarından birkaçıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı sünnetin ehil ellerde ve sağlık kuruluşları ortamında yapılması hayati önem taşır.
Sağlık Bakanlığı Onaylı Sağlık Kuruluşu ortamında yapılmasıyla;sterilizasyon koşullarının tam olarak sağlanabilmesinden dolayı sünnet sonrası akut enfeksiyonlar dışında; hepatit B ve hepatit C gibi kötü sterilizasyon koşullarından kaynaklanabilecek kronik enfeksiyonların da önüne geçilmiş olur.Erkek sünneti işlemi, uzman kişilerce, çocuğun psikolojik olarak en az travma göreceği şartlar sağlanarak gerçekleştirilir.

Erkek Sünneti

Nasıl Yapılmalı?

  1. Erkek sünneti, Çocukların psikolojisi için mutlaka anestezi altında yapılmalı.
  2. Erkek sünneti operasyonu; çocuklara ve yeni doğan bebeklere lokal anestezi uyuşturma işlemi uygulanarak yapılmalı.
  3. Çocuklarda lokal anestezi uygulaması ile ağrı duyusu ortadan kaldırılsa bile çocuk dokunma ve çekme hareketlerini hissetmekte, buna karşı psikolojik olarak olumsuz tepki verebilmektedir.
  4. Erkek sünneti sonrası iyileşme süresi kişiye göre değişmekle birlikte, 24 – 48 saat içinde hasta günlük yaşamına dönebilir.

Erkek Sünneti

Yapıldıktan Sonra Şişlik?

Erkek sünneti sonuç olarak bir cerrahi operasyondur. Penise yapılan işlem sonrasında peniste şişlik olması oldukça normaldir. İyileşme süresi içerisinde bu şişlik inecek ve penis normal halini alacaktır. Eğer penis ilk şişliği inmeyip gittikçe şişmeye devam ediyorsa mutlaka tedavi işlemi yapan doktora danışılmalı ve nedeni öğrenilmelidir.

Erkek Sünneti

Yapıldıktan Sonra Ayağa Kalkılabilirmi ?

Erkek sünneti, Penise herhangi bir zarar gelmemesi açısından sünnetten hemen sonra istirahat edilmesi önerilir. Bu süre 24 saatlik süreyi kapsar. Bu sürede gerekmedikçe yataktan çıkılması önerilmez. 24 saatten sonra hareket etmek daha risksiz olacaktır. Zaten bir hafta içerisinde herhangi bir komplikasyon gelişmezse iyileşme sağlanır. Burada istirahat etmenin nedeni ise herhangi bir çarpmaya bağlı oluşacak kanamaları ya da ağrıyı önlemek ve iyileşme sürecinde olan yarayı açmayı önlemektir.

Keçiören Halk Sağlık Kabini İnstagram

Keçiören Halk Sağlık Kabini

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.