Diz Ağrısı Diz Tedavisi

Boyun Fıtığı Boyun Ağrısı ve Boyun Tedavisi

Hizmet Açıklaması:

Diz Ağrısı Diz Tedavisi, Vücudun en büyük ve en önemli eklemlerinden biri olan diz, vücut yükünün taşınmasında ve hareketin sağlanmasında önemli rol oynar.

Dizde oluşan ani ağrılar dizin zorlanması veya aniden incitilmesi sonucu oluşur. Vücudun tüm ağırlığını taşıyan diz anı zamanda zıplama ya da koşma gibi ekstra güç gerektiren hareketlerde hasara elverişlidir.

Bu nedenle aşırı kilo sahibi kişilerde yaygın olarak diz ağrısı şikayetine rastlanır. İki dizde birden ağrı oluşması genel olarak eklem kireçlenmesi belirtisidir. Ancak tek dizde ağrı varsa farklı nedenler söz konusu olabilir.

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz ağrısı, Diz tedavisi sebep olan aktiviteler hakkında kısaca bilgi verir isek;

Zorlama: En sık rastlanılan diz ağrısı nedeni zorlamadır. Zorlama nedeniyle diz dokuları gerilir ve geçici ağrı meydana gelir.

Menisküs: Diz ekleminin içinde amortisör görevi yapana lastiğimsi ara doku olan menisküs yaş ilerledikçe yıpranır. Özellikle orta ve üzeri yaş grubunda görülen diz ağrılarının temel nedeni menisküs yıpranmasıdır. Diz ekleminde yaşanan ani bükülme, kilitlenme ve şişme nedeniyle oluşan menisküs yırtılmaları da diz ağrısına neden olur.

Osteoartrit: Özellikle ilerleyen yaş grubunda görülen diz ağrılarının en belirgin sebebi olan osteoartrit,  diz ekleminin etrafındaki koruyucu kıkırdak dokusunda ve çevresinde şişliklerle karakterizedir. Aşırı kilolu insanlarda ve daha önceden diz yaralanması geçiren kişilerde de osteoartrit görülebilir.

Tendon iltihabı: Diz kapağı ile kemikler arasında bağlantıyı sağlayan tendonların zorlanması ya da hasar görmesi sonucu meydana gelen tendon iltihabı genellikle voleybol, basketbol, futbol, hentbol gibi zıplama içeren aktivitelerde yaygın olarak görülür. Diz bölgesinde ağrıya kızarıklık, sıcaklık ve şişlik eşlik eder.

Ön diz ağrısı sendromu:  Dizin ön bölümünde diz kapağının etrafında oluşan ağrıya ön diz ağrı sendromu adı verilir. Diz önü ağrı sebebi bilinemeyen bir ağrı çeşididir. Uzun süre oturma ve merdiven çıkma gibi aktivitelerde çömelince dizde ağrı şiddetlenir.

Dizde ağrı oluşumuna neden olan faktörler arasında eklem içi kanamalar, osgood- schlatter hastalığı, kireçlenme, gut ve psödogut gibi hastalıklar yer alır.

Diz Ağrısı ve Diz Tedavisi

Diz Ağrısı ve Diz Tedavisi, Diz kapağında burkulma ve incinme nedeniyle bir ağrı söz konusu ise ağrının kısa sürede geçmesini sağlanabilir. Dizde zorlama nedeniyle gelişen diz ağrılarının tekrarlanmaması için egzersiz öncesi ısınma hareketleri ve sonrasında da esneme hareketleri yapılması gerekir.

Diz Ağrısı ve Diz Tedavisi, Egzersiz yoğunluğunun yavaş yavaş arttırılması ve spor yaparken vücudu destekleyen spor ayakkabı kullanılması ayak bileği ağrısı içinde geçerlidir. Diz ağrı tedavisi de diğer tüm hastalıklar gibi nedene yönelik yapılmalıdır. Genelde diz ağrı tedavisinde ağrıyı hafifletmek için dinlenme önerilir.

Diz Ağrısı ve Diz Tedavisi, Kireçlenme ve iltihaplanma gibi durumlar için uygulanan ısı pedleri ağrıyı hafifletebilir. Zorlama nedeniyle gelişen diz ağrılarına eşlik eden şişmeleri önlemek için soğuk uygulama önerilir. Menisküs tedavisi hasarın oranına göre ameliyatla da sonuçlanabilir.

Diz ağrılarında ilkyardım

Eğer dizinizde bir şişlik ve ağrı varsa;

  • Buz uygulayın, böylece ağrıyı ve ödemi azaltırsınız.
  • Uzanın ve ayağınızın altına bir destek yerleştirin.
  • Çok sıkı olmamak kaydıyla, bandajla sarın.

Dizde sıklıkla rastlanan sorunlar

Çocuklarda: Çocuklarda sıklıkla; aşırı zorlanmadan, spor yüklenmesinden kaynaklı sorunlar yaşanıyor. Diz bölgesindeki kas iskelet sistemi tümörlerine de daha çok çocuklarda rastlanıyor.

Gençlerde: Gençlerde sıklıkla; sportif aktivite ya da iş gereği zorlanmadan kaynaklanan ağrılar görülüyor.

Yaşlılarda: Yaşlılarda sıklıkla; osteoartrit ya da romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklardan kaynaklanan sorunlar oluşuyor.

Doğru: Diz ağrısı, Diz tedavisi Sportif aktivite seçiminde mümkünse yüzmeyi tercih etmek. Değilse, hafif tempolu koşu. Koşular için; eğimsiz, engebesiz tartan zeminleri seçmek ve mutlaka koşu ayakkabıları giymek.

Yanlış: Asfalt ya da beton zeminde, çok engebeli arazilerde koşu ve benzeri sporlar yapmak. Spor öncesi ısınma ve germe egzersizleri yapmamak. Ani ve aşırı yüklenme yapmak.

Keçiören Halk Sağlık Kabini İnstagram

Keçiören Halk Sağlık Kabini

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.