Ben Aldırma

Ben Aldırma Tedavisi

Hizmet Açıklaması:

Ben aldırma ameliyatı lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bu sayede hasta ameliyat sırasında herhangi bir şekilde ağrı veya acı hissetmemektedir. Anestezi küçük iğneler ile benin çevresine ve altına uygulanır.
İnsanların vücutlarında nedeni belli olmadan ortaya çıkan yassı veya kabarık yapılar ben olarak bilinmektedir. Hemen hemen her insanda benler görülebilmektedir.İnsanın gelişiminin ilk yirmi yılında benler ortaya çıkmaktadır. Doğum lekeleri veya damar genişlemeleri gibi durumlarda görülenler benlerden ayrı olarak incelenmektedir.

Bazı durumlarda ise benler insanları rahatsız edebilecek düzeylere ulaşabilmektedir. Özellikle yüz bölgesinde saç bölgesinde, dekolte bölgesinde gibi yerlerde oluşan ve insanları rahatsız eden benler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda benlerin alım işlemleri uygulanabilmektedir. Bu operasyon insanların psikolojik olarak rahatlaması içinde oldukça önemlidir. Toplum içerisinde vücudundaki benden dolayı rahatsız olan kişiler benin alınması ile sosyal hayatlarını daha rahat bir şekilde sürebilmektedirler.

Ben Aldırma İçin Ne Yapılmalı?

İşin uzmanı olmayan veya estetik işlerinde ruhsatı bulunmayan yerlerde yaptırılan ben alma işlemlerinde ne yazık ki enfeksiyon kapma riski oldukça yüksek seviyede bulunmaktadır.Genetik yatkınlığın yanı sıra güneşe maruz kalmanın da ben oluşumunda ektili olduğu düşünülmektedir.

Aşırı güneşin yanı sıra beni tahriş etme de benin büyümesine neden olabilmektedir. Bazı insanlar rahatsız oldukları benleri kendileri ortadan kaldırmak isteyebilmektedir. Ben bölgesinin jilet ile tıraş edilmesi, kurcalanması gibi durumlarda benin büyümesi görülebilmektedir.

Ben Aldırmak Tehlikeli mi?

İnsanlar beni aldırmanın kansere yol açtığı yönünde inanca da sahiptirler. Alınan her ben kansere yol açmamaktadır ve tehlikeli olmayabilir. Kişi kanserse ve beni alındıktan sonra tespit edilmişse bu durumu bene bağlamak yanlıştır. Zaten benin kansere neden oluş olmadığı bendeki değişimlerden görülmelidir.

Bende büyüme benin çevresindeki deride renk değişiklikleri gibi durumlarda doktorlar kanserden şüphelenebilmektedir. Bu nedenle öncelikle uzman bir doktora görünerek benin durumu hakkında bilgi alınmalıdır. Bundan sonra plastik cerrahi ile bu işlem yapılmalıdır.

Ben Aldırma İşlemi

Anestezi etkisi hızlı bir şekilde görülür.Yapılan anestezi sonrasında cerrahi operasyon başlar ve beni ve deri altındaki yağ dokusu tamamen alınır.Bu işlemler yapılırken bene ait hiçbir kalıntı bırakılmadan bene ait yağlar tamamen vücuttan atılır.

Ben aldırma tedavisinde 2 yöntem uygulanmaktadır.

  1. Lazer yöntemi ile ben yokedilir.
  2. Cerrahi işlem ile ben alınır ve tek dikiş(sütur) atılır.

Yapılan tedavi sonucunda gözlemlendiği süre boyutunda vücutta bulunan bene ait iz kalmamaktadır.

Beni Aldırma Sonrası Bakım

Yapılan işlemler sonrasında yaraya pansuman yapılır ve kapatılır. Ameliyat sonrasında herhangi bir şekilde gözetimde tutulması gerekmez. Hasta hemen sosyal ve iş hayatına dönebilmektedir.

Lokal anestezi etkisi birkaç saat sürmektedir. Etki geçtikten sonra hafif sızlamalar hissedilmektedir. İlk günlerde görülecek olan bu sızıları önlemek içinse ağrı kesiciler yeterli olmaktadır.
Kişi belirli aralıklarla pansuman yaptırmalıdır. İlk iki gün sonrasında yara üzeri yıkanabilmektedir. İzin daha az kalması için masaj yapılabilir. Güneş ışınlarından da uzak durulması önemlidir. Dikişler ise 5 ile 15 gün arasında alınmaktadır.

Özellikle yüz bölgesinde oluşan benlerde bu operasyon daha çok tercih edilmektedir. Yanak, dudak üstü, alın gibi bölgelerde ben çok dikkat çekici olabilmektedir. Bu gibi durumlarda insanların düşünceleri beni aldırma ameliyatına daha çok yatkın olmaktadır. Amacımız böyle bir durum karşısında kişinin bu sorundan kurtulmasını sağlamaktadır.

 

Keçiören Halk Sağlık Kabini İnstagram

Keçiören Halk Sağlık Kabini

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.